Polska transformacja energetyczna zaczęła się lata temu. Jednak rząd PO zaniechało wielu ciekawych wniosków finansowych. Gdy powróciło do władzy Pis ponownie możemy mówić o wkroczeniu Polski na ścieżkę odseparowania się od dostaw gazu z Rosji. Budowa i wdrażanie instalacji czystego węgla – węgla Błękitnego będzie jednym z fundamentów Polski na najbliższe lata. Ostatnio podpisano umowę społeczną między rządem a górnikami.
Błękitny Węgiel dzięki zastosowaniu najnowszej technologii nie będzie szkodliwy dla środowiska, a to oznacza, że Unia Europejska nie będzie mogła zabronić jego produkcji i użytkowania u państw członkowskich.
Instytut chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wynalazł Błękitny Węgiel i zapowiedział, że jego produkcja będzie odbywała się w kopalni. Dzięki takiemu rozwiązaniu górnicy będą mieć pracę, a środowisko będzie bardziej czyste – nowy typ węgla będzie redukował zanieczyszczenia klimatu przez CO2 2-3 razy, a 10 razy emisję samego pyłu. Węgiel Błękitny sprawdzi się w kilku rodzajach urządzeń grzewczych: ręcznym zasypem oraz podajnikiem.
Społeczeństwo zyska nie tylko czystsze powietrze ale też więcej pieniędzy w portfelach – szczególnie na przestrzeni wielu lat. PGG informuje, że produkcja Błękitnego Węgla będzie się odbywać w tych kopalniach, które są nadal czynne.
Produkcja tego węgla będzie wynosiła pół miliona ton rocznie. Produkcję ograniczają sprzęty techniczne i możliwości rynku. Na razie finansowanie instalacji jest po stronie środków własnych PGG. Zorganizowanie całej dokumentacji może potrwać nawet 3 lata, a zdobycie odpowiednich licencji i pozwoleń trwa długo, ponieważ regulacje Komisji Europejskiej znacznie ograniczają możliwości.
Polska będzie krajem, który wyprodukuje Błękitny Węgiel. Węgiel, który jest przyjazny dla środowiska. Finansowanie całego przedsięwzięcia spoczywa na barkach samego PGG ale rząd być może wzmocni tę inwestycję. Otrzymamy ciepło, uwolnimy się od dostaw gazu od Rosjan, a dodatkowo zadbamy o środowisko.
Źródło: spidersweb.