Zero waste to popularny styl życia skupiający się na ograniczaniu. Ma kilka elementów wspólnych z minimalizmem, a także z wieloma innymi stylami życia, które zachęcają do zastanawiania się nad swoimi wyborami konsumenckimi. Dzięki niemu każda osoba może zacząć dbać o to, czym się otacza i jak jej zachowanie wpływa na środowisko. To propozycja dla osób, które chcą mieć świadomy wpływ na świat, w którym żyją.
Produkowanie jak najmniejszej ilości śmieci
Jak sama nazwa tego ruchu wskazuje, zero waste skupia się na produkowaniu jak najmniejszej ilości śmieci w konkretnym gospodarstwie domowych, a ideałem jest zejście do zera. To mocno łączy się z dbaniem o środowisko, które jest przeciążone przez odpady, które nie nadają się do przetworzenia. Działając zgodnie z zasadami zero waste skupiasz się więc na ograniczeniu używania przez siebie tych produktów, które po wykończeniu pozostawiają po sobie śmieci. Nie musisz od razu sięgać po ideał, ale warto do niego dążyć. Czasami zwykła zmiana woreczków foliowych na wielorazowe pojemniki może pomóc w ratowaniu środowiska.
Przerabianie i używanie na nowo
Przerabianie starych ubrań, opakowań, toreb i butelek dla wielu osób brzmi absurdalnie, bo często nie da się zbyt wielu rzeczy z nich wycisnąć. Trzeba jednak podejść do tej sprawy z głową i zastanowić się, czy jednak nie uda się ich na coś przerobić. Butelki mogą zmienić się w pojemniki na środki ochronne domowej roboty, z ubrań można uszyć coś nowego, a opakowania można przerobić na pojemniki do przechowywania innych rzeczy. Często nie będzie to możliwe, ale nie musisz się tym przejmować. Wystarczy, że zaczniesz wykorzystywać pięć procent swoich śmieci po raz kolejny, aby znacznie poczuć różnicę i przyczynić się do dobrej zmiany.
Świadome wybory konsumenckie
Zero waste każdego dnia uczy Cię podejmować świadome i przemyślne wybory konsumenckie. To gdzie i jak kupujesz, bardzo mocno wpływa na planetę i ilość produkowanych przez Ciebie śmieci. Zawsze sprawdzaj skład produktów, po które sięgasz, nie pakuj ich do jednorazowych woreczków, staraj się wybierać to, co jest pakowane w papier albo metal. Kiedy robisz zakupy z głową, wiesz, w jakim stopniu twoje zakupy obciążają planetę i dążysz do tego, żeby zminimalizować straty, jakie po sobie pozostawisz. Nie chodzi o wzbudzanie w sobie wyrzutów sumienia, ale branie na siebie odpowiedzialność za swoje wybory.