Pomimo iż rozpoczęcie inwestycji związanych z budową farm wiatrowych w Polsce wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów, to najistotniejszym czynnikiem, wpływającym na opłacalność całego przedsięwzięcia, są warunki wietrzne panujące na danym obszarze. Wybór odpowiedniej lokalizacji powinien być poprzedzony długoterminowymi pomiarami siły wiatru, a także badaniem ukształtowania terenu pod kątem barier spowalniających ruch powietrza. Swoboda przepływu wiatru gwarantuje turbinie wiatraka osiągnięcie jej maksymalnej wydajności, co przełoży się bezpośrednio na ilość wyprodukowanej energii.
Farma wiatrowa – odpowiednia lokalizacja
W przypadku planów postawienia farmy wiatrowej należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jej odpowiednią lokalizacją. Najważniejszym kryterium oceny danego miejsca będą przede wszystkim warunki wietrzne występujące na danym obszarze. Rozpoczęcie pracy turbiny wiatrowej odbywa się przy wietrze wiejącym z prędkością 1-2 metrów na sekundę, jednak swoją docelową wydajność osiągają przy powiewach przekraczających 10 metrów na sekundę. Dlatego też wybór takiego miejsca nie powinien być zbyt pochopny i należy poprzedzić go odpowiednimi badaniami. Służą do tego odpowiednie maszty, które stawia się na miejscu planowanej inwestycji na okres 1 lub 2 lat. Uzyskane w ten sposób wyniki dają jasną odpowiedź inwestorowi na temat opłacalności całego przedsięwzięcia.
Na terenie Polski rejonami, które szczególnie sprzyjają stawianiu farm wiatrowych, są obszary położone w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. Ta część kraju, ze względu na dobrą charakterystykę wietrzną, jest najbardziej atrakcyjna dla deweloperów, jednak z każdym rokiem coraz śmielej spogląda się na pozostałe rejony kraju. W przypadku sytuacji, w której w bliskim sąsiedztwie występują gospodarstwa domowe, polskie prawo określa dozwolone wartości hałasu jakie mogą występować w obszarze zabudowanym – 45 db w dzień i 55 db w nocy. Przyjęło się, iż farmy wiatrowe stawia się w odległości minimum 500 m od zabudowań. Polskie prawo zabrania także stawiania takich konstrukcji na obszarach, na których fauna i flora objęte są ochroną.
Elektrownie wiatrowe – infrastruktura drogowa
Jednym z czynników wpływających na wybór odpowiedniej lokalizacji jest bliskość infrastruktury drogowej. Farmy wiatrowe stawiane są najczęściej w miejscach mocno oddalonych od gęstych zabudowań, do których dojazd często bywa problematyczny. Już na samym początku planowania inwestycji te kwestie należy wciąć pod uwagę i – jeśli wymagają tego warunki gruntowe – zadbać o budowę drogi tymczasowej na czas prac. Do jej położenia można z powodzeniem użyć np. drogowych płyt aluminiowych, które po skończeniu inwestycji można bez problemu usunąć, nie narażając środowiska naturalnego na degradację.
Zapewnienie odpowiedniej sieci dróg dojazdowych ma także kluczowe znaczenie dla wydajności całej farmy w przyszłości – odpowiednio przygotowana droga ułatwi prowadzenie prac serwisowych czy wymianę zużytych elementów, które wymagać będą użycia ciężkiego sprzętu.
Farmy wiatrowe to nie tylko ekologiczny trend, ale przede wszystkim potężny krok ku redukcji dwutlenku węgla. Rozpoczęcie takich inwestycji wiąże się z wyborem odpowiedniej lokalizacji, gwarantującej stabilne warunki wietrzne, a także posiadającej odpowiednią sieć dróg dojazdowych. Prócz czystej, zielonej energii zasilającej gospodarstwa domowe, tego typu inwestycje przyczyniają się również do powstawania nowych miejsc pracy.